«

»

Wydrukuj to Wpis

Czyszczenie mechanizmów i obiektywów

Wymieniamy zużyte elementy mechanizmów, konserwujemy oraz czyścimy obiektywy oraz mechanizmy. 

W sprzęcie używanym do profesjonalnego filmowania czy montażu video zalecamy stosowanie się do wskazówek producenta urządzenia aby czyścić lub wymieniać elementy mechanizmów po określonym czasie użytkowania. 

Niektóre elementy pracują poprawnie przez 1000 godzin a inne przez całą żywotność urządzenia. Szczególnie ważne są czyszczenie całego toru przesuwu taśmy oraz okresowa wymiana najbardziej kluczowych jego elementów, np. rolki dociskowej. Także zużyta głowica czyszcząca może w pewnych warunkach działać odwrotnie do zamierzonego celu, a więc brudzić czy wręcz niszczyć głowicę wizyjną. Wymiana kilku podstawowych elementów mechanizmu powoduje, że mechanizm zawsze pracuje zgodnie ze specyfikacjami producenta, a nie jest procedurą drogą.

Ponadto w wieli urządzeniach rejestrujących na kartach pamięci SD gniazda przewidziane są na kilka tysięcy włożeń i wyjęć karty. Jedynie w najdroższych urządzeniach czytniki kart pamięci przewidziane są na około 100 000 operacji włożenia karty.

Zalecamy naszym Klientom, aby nie używali w profesjonalnym sprzęcie powszechnie dostępnych na rynku taśm czyszczących z płynem, które w najlepszym wypadku powodują one chwilowe przeczyszczenie głowicy ale na dłuższą metę szkodzą jej jeszcze bardziej (głównie poprzez matowienie jej powierzchni). Często zdarza się, że takiej taśmy czyszczącej już się nie da wyjąć z mechanizmu i konieczna jest wizyta w serwisie elektronicznym. Przestrzegamy także przed stosowaniem nieodpowiednich smarów. W jednym mechanizmie poszczególne elementy zwykle smarowanie są różnymi smarami (np. w zależności od kontaktu plastik-metal lub metal-metal), a w wielu miejscach stosowanie smaru jest szkodliwe, szczególnie przy elementach pokrytych warstwą teflonu lub mających kontakt z taśmą. Z doświadczenia wiemy, że w amatorskich serwisach nagminnie stosowane są nieodpowiednie smary lub oleje, które po kilku miesiącach zawsze uszkadzają mechanizm.

Półśrodkiem, nie niszczącym głowicy pod warunkiem odpowiedniego stosowania są oryginalne taśmy czyszczące firmowane przez znanego producenta, np. Panasonic, Sony czy JVC. Czyszczą one jednak tylko delikatne zabrudzenia, nie usuwają natomiast trwałych zanieczyszczeń.

Nasz serwis stosuje tylko kompleksowe czyszczenie wszystkich elementów mechanizmu za pomocą odpowiednich środków chemicznych i sprawdzonych procedur.

Permalink do tego artykułu: https://www.eurocori.com/czyszczenie-mechanizmow-i-obiektywow/